S velikým ohlasem veřejnosti se setkal v západočeské metropoli druhý ročník Plzeňského festivalu stepu, který se tu konal od 15. do 17.května a je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015. Stovky lidí sledovaly vystoupení pod širým nebem v ulicích města, vyvrcholením festivalu byl sobotní Galavečer v Měšťanské besedě v Plzni. Nadšené publikum zaplnilo sál do posledního místa a zahrnulo účinkující nadšeným aplausem. Ve zhruba tříhodinovém stepařském maratonu vystoupilo více 150 stepařů nejrůznějšího věku. Jak ti nejmenší, tak mládež, dospělí i skutečné stepařské špičky z České republiky, Polska a Švýcarska. Festival se mohl pyšnit přítomností dvou skutečných světově proslulých stepařských hvězd, Davida Boraka a Tomáše Slavíčka.
Jedenáctinásobný mistr světa ve stepu Daniel Borak ze Švýcarska letos přijel i se svou maminkou, Libou Borak, původem Češkou, která vede uznávanou stepařskou školu ve Winterthuru. Diváci se těšili i na vystoupení české stepařské hvězdy Tomáše Slavíčka, držitele celé řady evropských a světových ocenění. Pro více než 60 stepařů z Česka, Polska, Slovenska a Švýcarska připravoval společné choreografie živě doprovázené plzeňskou kapelou Burlesque. Na jevišti Měšťanské besedy se postupně vystřídali stepaři z Tap and Jazz Dance Jiřiny Nowakowské z Varšavy, tanečního studia z Prahy, Avalanche z Hradce Králové, Studia Liba Borakz Winterthuru, Martina + Karolina ze Kdyně. Nechyběli samozřejmě ani plzeňští tanečníci Step by Step studia pořadatelky celé akce Kamily Borovské, baletní škola DJKT Plzeň, irský step i tanec Inis Plzeň.
Moderátory Galavečera byli stejně jako v loňském roce Roman Vojtek a Bronislav Kotiš – herci, kteří mají díky muzikálu k tanci velmi blízko. Publikum si vychutnalo i zajímavé a nové choreografie. Například pole dance. Ve vystoupení účinkovali Michaela Chovancová ze studia Calypso v Kyjově a mistr věta ve stepu Tomáš Slavíček. Spojení to bylo více než šťastné, stejně jako další vystoupení z jiného stepařského soudku. Propojení stepu a současné vážné hudby v podání skupiny generačně odlišné. Publikum tleskalo pěti dvanáctiletým klukům, kteří provedli skladbu plzeňské komponistky Romany Schuldové s názvem Skladba pro Bobíka. „Skladba je klukům, kteří si říkají Pětka z hudebky, napsaná přímo na tělo. Jedná se o skladbu pro čtyřruční klavír, housle, 2 flétny a step a mladí hudebníci již s touto skladbou, k níž jako inspirace posloužily skladatelce kousky jejího psa Bobíka, vyhráli 1. místo na soutěži v Teplicích,“ podotýká Kamila Borovská. Stepu se v Plzni tedy evidentně daří. O diváky při open air produkcích U Branky a o zájemce o stepařské workshopy pro veřejnost neměli pořadatelé rozhodně nouzi. Mezinárodní stepařské workshopy vedl v Plzni i David Borak.
Plzeňský festival stepu připravil letos stejně jako v loňském roce spolek K.R.O.K., kterému se opět podařil husarský kousek. Přivést do Plzně špičkové stepaře a rozproudit krev v žilách Plzeňanů. „Letošní ročník byl úspěšný, jsem šťastná, že přijel do Plzně opět Daniel Borak a letos i se svou maminkou. Byla to jejich první společná akce a jsme rádi, že se uskutečnila právě v Plzni. Liba Borak pochází z České republiky, žila zde do svých devětadvaceti let,“ připomíná Kamila Borovská. Do příštího roku je ještě daleko, ale fanoušci stepu se nemusí bát dlouhého půstu. Mistrovství České republiky ve stepu se totiž bude zanedlouho konat právě v Plzni, vůbec poprvé ve své historii. A to v hale TJ Lokomotiva 6. června od 10.00h do 22.00h. Budou mezi sebou bojovat ti nejlepší stepaři z České republiky, vítězové pak postupují na Mistrovství Evropy ve stepu, které se letos koná v Praze.
Foto: Libor Kočí