Herci v divadelních kostýmech, tanečníci, žongléři, performeři… Takový byl Průvod Vendelín, který včera prošel Plzní a odstartoval novou kulturní sezonu 2015/16. Herce Divadla J.K. Tyla, Alfy, Pluta, ze spolku Jezírko, ale tanečníky z folklorního souboru Mladina a zaměstnance Městské knihovny a Západočeského muzea vedl historický hasičský speciál Chevrolet, na němž jel ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava společně s primátorem Martinem Zrzaveckým a jeho náměstkem Martinem Baxou. Ředitel divadla třímal v ruce plastiku hlavy Vendelína Budila, po němž průvod dostal jméno.
Umělci tentokrát zvolili jinou trasu, než loni a vyhnuli se náměstí Republiky. Z Proluky v Křižíkových sadech zamířili k Západočeskému muzeu, pod historickou budovu Velkého divadla a následně přešli kolem Nového divadla do amfiteátru za Plazou. Pochodujícím i přihlížejícím Plzeňanům vyhrával například Junior orchestr, folklórní soubor Mladinka, nebo kapela pětatřicátého pěšího pluku Foligno. Na všechny milovníky kultury a dobré zábavy pak čekal v amfiteátru bohatý program. Představily se zde krátkými ukázkami některé z inscenací Divadla J.K. Tyla, zazpívala a zatančila Mladina či plzeňské Step by Step studio.
Přesně před rokem Průvod Vendelín odstartoval provoz Nového divadla, stavby za zhruba miliardu korun. Té se dostalo poněkud chladného přijetí od Plzeňanů, přestože divadlo loni nabídlo například rekordní počet premiér. Tehdejší primátor, nyní náměstek pro oblast kultury Martin Baxa je ovšem přesvědčen o správnosti investice:
“Kdybychom nepostavili novou budovu jako náhradu Komorního divadla, nemohli bychom zachovat Divadlo J.K. Tyla v jeho tradiční čtyřsouborové podobě. Samozřejmě se během začátku provozu vyskytly dílčí nedostatky, ale s tím se víceméně muselo počítat. Chod technologií už se podařilo stabilizovat, teď dále pracujeme na lepším zpřístupnění hlavního sálu,” vysvětlil Baxa. Do sálu se totiž bezbariérově vstupuje hlavním schodištěm z úrovně třetího patra, do nižších řad je třeba sestoupat po schodišti, což hůře pohybliví diváci kritizují. Vozíčkáři se do nižší než dvacáté druhé řady nedostanou.
Přes zmíněné drobnosti návštěvnost divadla roste a neubývá ani počet předplatitelů, kterých má DJKT na české poměry hodně – přes deset tisíc. Martin Otava připomněl, že Velké divadlo uspěšně funguje přes sto let a doufá, že to Nové si časem získá stejnou přízeň. Podle jeho slov se nové zázemí líbí i hercům:
“Zpočátku tu samozřejmě byla nějaká nostalgie, to je pochopitelné. Ale kdyby dnes kdokoliv dostal nabídku, že se může vrátit do Komorního divadla, jsem přesvědčený, že by se tam nikdo nevracel. Je to úžasné, že něco takového vzniklo, že nám to slouží a že je to dům, který je věnovaný kultuře,“ dodal ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava.
Foto: Autor článku